Featured Snippet Nedir ?

Featured Snippet Nedir ? Featured Snippet yanı kısacası sıfırıncı sıra anlamına gelmektedir. Hatta bazen kendi aramızda dalga geçerken deriz ki yok artık Google aramalarında yakında bilgisayar ekranının üzerinden çıkacağız bu gidişle diye…

Google’da anahtar kelime veya kelime gruplarında 1.sayfada yer alabilmek size bulunduğunuz sektörde kazanç ve getiri sağlayacaktır. 1.sayfada ilk 3 sırada yer almak ise daha üst seviye bir kazanç ve getiri elde etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra eğer sıfırıncı sıraya gelirseniz o zaman işin en tepe noktasında olursunuz ve cidden çok iyi anlamda fark edilirsiniz.

Seo başlı başına kolay olarak gözükmesine rağmen karmaşık ve agresif bir yapıya sahiptir. Bu karmaşık ve sürekli güncellenen yapının içerisinde ayakta kalabilmekte oldukça zordur. Lakin gözünüz korkmasın her işin püf noktaları vardır.

Featured Snippet Nedir ? Bir çok düşünce ve yazı var sıfırıncı sıraya çıkmak sıfırıncı sırada olmak konusunda. Benim sizlere tavsiyem çok kısa veya çok uzun bir paragraf yazı olmadan tam ortası kararında bir içerik yazmanız. Buradaki püf nokta içeriğin aslında %100 özgün olması. Aslında bu imkansız çünkü içerik hakkında yazacağınız yazı mutlaka %100 özgün olamaz çünkü yazdığınız yazıdaki bir çok kelime daha önce yazılan diğer yazılar ile google araması yaptığınızda eşleşecektir.

Position Zero Nedir ?

Google arama motorunun web sitenizi sıralama da 1. Sıranın üzerinde çıkarması ismine verilen anlamdır. Position zero sıralamasında web sitesi en başta yer alır. Bu şekilde ziyaretçilerin dikkatini çeker ve trafik daha fazla sağlanır. Position Zero’da yer alan kelime öbeği veya kelime kutu içerisinde web sitesinin o kelime ile alakalı olan kısmından bir zengin içerik ile yer alır.

Farklı şekillerde position zero’da yer alan web siteleri ile karşılaşabilirsiniz. Sektör ve yazılan makalenin içeri karşınıza çıkan yazının şeklini de belirler. Eğer bir makale tarzında yazınız var ise bu paragraf şeklinde karşınıza çıkacaktır. Bir alışveriş sitesi iseniz; bir ürün veya birden fazla ürün position zero sıralamasına girdiğinde alt alta liste olarak yer almaktadır. Sektörünüz veya web sitenizin çalışma alanı ne ise zengin içerik ona göre kutu içerisinde yer almaktadır.

Featured Snippet Avantajları Nelerdir ?

  • Web sitenizi sektörünüzde google arama sonuçlarında çok daha görünür hale getirir.
  • Sizi ve web sitenizi daha dikkat çekici kılar.
  • Web sitenizi ziyaret edecek kişilere ön bilgi imkanı sunar.
  • Web sitenize sıfırıncı pozisyonda yer alarak çok daha fazla trafik elde edersiniz. Organik trafiğiniz de bu şekilde daha da artar.
  • Marka bilinirliğini arttırır.

Google Sıfırıncı Sıra Nasıl Yapılır ?

Fakat şöyle bir yöntem izlenilebilir;

Sıfırıncı sıraya gelmek isteğiniz anahtar kelimenizi belirleyin.

Daha sonrasında bu anahtar kelimede 1. Sayfada olan her rakibin yazılarını okuyun, kendi içinizde analiz edin.

Bu anahtar kelime ile ilgili olarak başka kaynaklardan da yazılara başvurup okuyun.

Şimdi aklınızda bir çok bilgi özeti kalacaktır.

İşte bu bilgileri aklınızda birleştirip sözcüklerin genellikle eş anlamlılarını, anlamdaş olanlarını kullanın ki özgünlük oranınız yazı içerisinde artmış olsun.

Bu sayede featured snippet kısmında çok daha fazla şansınız olacaktır. Sıfırıncı sıraya çıkmak, featured snippet kısmında yer almak zaman alacaktır. Lakin iki günde bir defa anahtar kelimenizi kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bazı kaynaklar domain otoritesi, uzun yıl olması konusunda pozitif açıklamalar yapsa da bir çok yeni alınmış olan domanin de sıfırıncı sırada içeriklerinin yer aldığı görülmektedir. O zaman doğrudan domain yaşı ile bir bağlantısı yok diyebiliriz.

Bunun yanı sıra sitenin tamamının sitenin içerik ana konusuna hakim olması, H1 – H2 – H3 vs. taglarının da doğru kullanılması şansınızı arttıracaktır.

Anahtar kelimeye göre yazmış olduğunuz makaleniz veya yazınızın uzun olması çok da bir şey ifade etmeyebilir. Önemli olan bilginin tam hedeften vurulmasıdır. Eğer kullanıcının aradığı bilgi tam manası ile sizin sayfanızda yer alıyor ise daha çok şansınız var demektir.

Ve son olarak anahtar kelimelerinize göre makale yazmaktan ve içeriklerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Kimse bir bilgiyi paylaşmaz ise hiçbir sonuca ulaşılamaz. Bu sebep ile taslak oluşturarak yazılarınızı yazın, yayınlamadan önce varsa vaktiniz okumanız da fayda var. Müşteri veya okuyucu gözünden de yazılarınızı gözden geçirin.

Bilgi birikimlerime dayanarak söylemeliyim ki bir çok backlink alan sitenin hiçbir makalesi sıfırıncı sırada olmayabilir. Önemli olan makalenin özgünlüğünün üst seviyede olması, karşı taraftaki kullanıcıya bir şeyler katması ve fayda sağlaması gereklidir.

Google Rich Snippets Nedir ?

Google rich snippets ise biraz daha farklı olarak web sitenizin google sıralamasında aratılması durumunda site linkinizin altında yer alan kullanıcı oyu, değerlendirmeler, ürün, video, etkinlik işaretlemeleri, yemek tarifleri vs. gibi olan kısımdır. Position zero ile google rich snippets birbirinden farklıdır.

Ayrıca Seo hakkında detaylı bilgi edinmek için Seo Nedir ? adlı yazımıza bakabilirsiniz.