Web Master Tools Nedir? Ne İşe Yarar?

Web Master tools nedir? Ne işe yarar? adlı makalemizde bu sorunun detaylı yanıtını sizler ile paylaşacağız. Google web master tools son derece yol gösterici bir harita konumundadır. Site sahiplerine kelime analizleri, bağlantılar, mobil kullanılabilirlik, performans, kırık linkler hakkında bilgiler vermektedir. Google web master tools tamamen ücretsiz olarak web masterlara site ve bloglarının daha iyi görünmesini ve iyi bir kullanıcı deneyimi vermeyi hedefler.

Peki nasıl kullanılır bu web master tools ?

Bir gmail hesabının olmalı öncelikle, zaten Google ile ilgili bir araç kullanacaksanız kaçınılmaz olarak mutlaka bir gmail hesabına sahip olmanız gerekli.

Google gibi getir Nedir ?

Google gibi getir özelliği web master toolsta bulunan bir özelliktir. Ve web sitenizde yazdığınız yazının anında google arama motorunda tanınmasını, listelenmesini ve sitenizdeki indexe yansımasını sağlamaktadır. Bu özelliği kullanıp belki de saniyeler içinde yazdığınız yazının google arama motorunda görünmesini hatta sıralamaya girmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca web master tools mesajlar bölümü olan kısımda aylık veya belli periyotlarda Google’dan gelen uyarı, hata ve diğer mesajlar ile sizi bilgilendirmelerini sağlarsınız.

Web Master Tools Performans

Yeni web master tools ekranında soldan ikinci sırada yer alan Performans sekmesine geldiğimizde ise sırası ile

Toplam Tıklama Sayısı: Web sitenize toplamda tıklayan kişi sayısı.

Toplam Gösterim Sayısı: Web sitenizin anahtar kelimelerindeki aranmasındaki toplam gösterim sayısı.

Ortalama (TO) Tıklama Oranı: Web sitenize direk olarak anahtar kelimeler ile tıklama oranı. Ortalama tıklama oranı genelde toplam gösterim sayısının %10 kısmıdır. Yani 1000 gösterim alan bir web sitesi 100 ve üzeri tıklama oranına sahipse bu iyi bir orandır.

Ortalama Konum: Bu sekmenin üzerine tıklamanız durumunda web sitenizin anahtar kelimelere göre ortalama konumu yer almaktadır. Ortalama anahtar kelimelerdeki konumunuzu en net şekilde buradan takip edebilirsiniz.

Ayrıca Performans sekmesinde filtre sekmesinde filtreleyip son 7 gün, son 28 gün, son 3 ay, son 6 ay, 12 ay, 16 ay veya özel olarak belirleyeceğiniz tarih aralığındaki tüm bu performans verilerini görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra performans sekmesinde son 7 günü önceki 7 gün ile karşılaştırabilir ve bu işlemi 28 gün ve ay olarak da yapabilirsiniz. Bu kısımda aylık veya seçeceğiniz tarihlerde bir önceki tarihe göre ortalama konum, tıklanma sayısı ve diğer performanslarınızı kıyaslayabilirsiniz. Web sitenizin gidişatını görebilmek açısından Karşılaştır filtresini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu şekilde web sitenizin ne durumda olduğunu en net şekilde takip edebilirsiniz.

Web Master Tools Url Denetimi:

Sol sekmeden 3. Kısım olan url denetimi kısmından yeni eklediğiniz bir url’yi yazıp google dizinine eklenip eklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Web Master Tools Kapsam

Soldan 4. Seçenek olan kapsamda ise hariç bırakılan sayfalar, geçerli sayfalar ve hataları görebilirsiniz. Hataları burada görmeniz durumunda müdahale etmenize olanak sağlar.

Site Haritaları:

Web sitenizi açıp oluşturduktan sonra Google dizinine site haritanızı göndermeniz gerekmektedir. Bu kısım site haritanızın gönderilmesini ve test edilmesine olanak sağlar. Belirli bir hiyerarşisi bulunan web sitesi (H1 H2 vs. tagları, category vs.) site haritasının daha düzenli ve daha iyi indexlenmesini sağlar.

Google URL Kaldırma

Geçici olarak veya eski içeriklerdeki urlnin kaldırılması işlemi yapılmaktadır.

Web Master Tools Hız:

Soldan 7.kısımdaki Hız sekmesi mobil web sitenizin ve masaüstü olan sürümlerindeki açılma hızını göstermektedir.

Mobil Kullanılabilirlik:

Mobil açılan web sitenizin mobildeki hatalı sayfalarını ve geçerli yani doğru olan sayfalarının analizini göstermektedir.

Web Sitenize Bağlantılar:

Bağlantılar kısmından web sitenize dışarıdan gelen veya edindiğiniz bağlantılar yer alır. İç bağlantılar ise web sitenizin iç sayfalarında birbirine verdiğiniz iç bağlantılar yer alır. Bağlantılar kısmından dış bağlantılardan istemediğiniz reddetmek istediğiniz bağlantılar var ise buradan takip edebilirsiniz.

Web Master Tools Ayarlar Kısmı

Ayarlar kısmından doğrulanmış web sitelerinizi yani mülklerinizi görebilirsiniz.

Eğer bir başka kişiye kullanıcı ve izin verdiyseniz de burada yer alır.

Bizi instagram sayfamızdan Mehmet Gökmen takip edebilir ve anlık gelişmelerden hemen haberdar olabilirsiniz.
Ayrıca web sitesi veya blog kurarken seo konusunda size yarımcı olacak makalemiz Seo Nasıl yapılır? bir göz atabilirsiniz.